مديريت - مشاوره مديريت - آموزش مديريت
 

تيم مشاوران مديريت ايران :

معمولا از سوي مديران يك سازمان زمان زيادي صرف طراحي، توليد و كنترل كيفي يك محصول تا پيش از عرضه آن به بازار مي‌گردد، اما عرضه تحت چه نامي ؟ اينجاست داستان برندسازي(برندينگ) آغاز مي‌شود و به دنبال پاسخ به اين سوال خواهيم بود كه : چگونه بهترين نام برند (نام تجاري) را براي محصول، خدمت و شركت انتخاب نماييم ؟

BrandName انتخاب نام برند تجاري اسم تجاري نام خدمات شركت محصول

 انتخاب نام برند (اسم تجاري) بخشي از وظايف مديريت بازاريابي و يا مديريت برند سازمان است. ازآنجايي‌كه در بسياري از سازمان‌ها مدير برند به معناي اخص كلمه با تخصص ويژه برندينگ وجود ندارد، فرايند انتخاب نام تجاري و نيز عناصر هويت بصري برند به يك مشاور متخصص در حوزه برندينگ سپرده مي‌شود.

 همه كارفرمايان بر كوتاه بودن نام برند تاكيد مي‌نمايند، اما آيا موارد ديگري نيز بايد مدنظر قرار گيرد ؟ بايد نام / اسمي را براي محصول خود انتخاب نماييد كه براي مردم جذاب و باحال بوده و آنان را به محصول علاقه‌مند نموده و آن را به ياد بياورند. اين همان نام تجاري رويايي است. اما انتخاب نام برند به اين سادگي‌ها كه فكر مي‌كنيد نيست. هر روز با تعداد برند مواجه مي‌شوم كه كاملا مشخص است كه بدون فكر انتخاب‌شده‌اند.

در انتخاب نام برند خود به موارد زير دقت نماييد:

 1- انتخاب نامي كه به‌راحتي تلفظ شود.

 خلاقيت و نوآوري در نام‌گذاري محصول يا خدمت بسيار مهم است اما بايد به نحوه تلفظ كلمه نيز توجه شود. بسياري از مصرف‌كنندگان توانايي تلفظ نام‌هاي خلق‌شده را ندارند.

براي مثال : ماشين آلماني Porsche : مردم عامي آن را پورشه مي‌نامند. افراد تحصيل‌كرده آن را پورش مي‌نامند، ولي اين كلمه در تلفظ الماني و به‌صورت "پورشا" است. اين تلفظ‌ها بر اساس نحوه تلفظ حروف صدادار زبان انگليسي در زبان فارسي شكل‌گرفته‌اند.

از اين نوع برندها بسيار در بازار ديده مي‌شود مثل Propecia, Keurig, Cruze . برندهايي كه تلفظشان براي اكثر مردم سخت است و در حدود 15 نوع متفاوت مي‌توان آن‌ها را تلفظ نمود. اين تفاوت تلفظ در جاهاي ديگر خود را بسيار نشان مي‌دهد. فرض كه در دنياي وب به دنبال برند خود هستيد و افراد متفاوت آن را با نحوه نوشتار متفاوت به فارسي و يا زبان‌هاي ديگر نوشته‌اند. كدام تلفظ از نام برند را بايد در گوگل سرچ نمود ؟ چگونه بايد كلمات كليدي سايت را با آنان منطبق ساخت و يا در زمان بازاريابي تحت شبكه‌هاي اجتماعي، كدام تلفظ را جز هشتگ مي‌نماييد ؟

 

2- انتخاب يك نام تجاري كوتاه.

 پيدا نمودن يك نام تشريحي ( نامي كه محصول ما را تشريح نمايد) خوب است اما همه مردم به قضيه اين‌گونه نگاه نمي‌نمايند و يا حتي نمي‌توانند كاركرد آن را به خاطر بسپارند. هنگامي‌كه فردي به دنبال محصول شما در اينترنت بگردد، ممكن است ترتيب قرارگيري كلمات موجود در برندتان و يا حتي كل كلمات موجود در آن را به ياد نياورد. پس چگونه بايد لغات برند را به ياد آورد؟ براي مثال : آرتا عدس كيميا / منيران دانش افشار / صفاريان گنوشه

 

3- انتخاب يك نام برند يكتا و منحصربه‌فرد.

شايد شما يك نام جالب و كوتاه انتخاب نماييد اما اين نام منحصربه‌فرد نباشد، پس مصرف‌كننده چگونه شما را از ديگران تشخيص و در اينترنت پيدا نمايد. براي برندهايي مانند Gap, Apple, Coke, با توجه به تعداد مخاطبانشان، موتورهاي جستجو به‌صورت مديريت‌شده اين برندها بر وب‌سايت‌هاي مشابه ارجحيت داده و در نتايج بالاي خود نشان مي‌دهند اما اين اتفاق براي برندهاي نوظهور نمي‌افتد.حال اگر نامي را انتخاب نماييد كه شركت‌هاي بزرگ پيش از شما انتخاب نموده‌اند (در حوزه‌هاي ديگر)، قطعا برندتان در بين انبوه تبليغات آنلاين و محيطي گم خواهيد شد.

 

4- اگر مجبور به انتخاب نام برند از بين نام‌هاي شناخته‌شده هستيد، نامي را انتخاب نماييد كه در دسته محصولات شما حضور ندارد.

نام اپل معرف خيلي چيزها مي‌تواند باشد، اما حتما غالب افراد اين نام را مترادف با شركت كامپيوتري اپل مي‌دانند. حال حتي اگر توليدكننده پياز هم باشيد و برند اپل را روي آن قرار دهيد، هيچ‌كسي آن را جدي نگرفته و بيشتر مضحكه مي‌شويد. 
ولي برندي مانند Virgin (فعال در حوزه خطوط هواپيمايي ، پزشكي ، .... ) كه در حوزه كاري شما نيست اگر بتوانيد روي محصول خود بگذاريد، مي‌تواند نتيجه بهتري بگيرد. يا مثلا برند Express كه شناخته‌شده است اما شما اگر با كلمه ديگر آن را تركيب نماييد، مي‌توانيد از آن استفاده نماييد مثلExpress onix براي همان گوني‌هاي پياز.

 

5- انتخاب يك نام برند با تلفظ منحصربه‌فرد.

منظورم ابن نيست كه تمام حروف e و i را با a جايگزين نماييد. منظور تغيير يك حرف يا كاهش يك حرف است. بسيار از اپ هاي اندرويد بر اساس همين روش نام‌گذاري شده‌اند . براي مثال كلمه Telegraph را به Telegram تبديل‌شده است. خيلي از برندهاي ديگر از روش استفاده نموده‌اند مانند : Flickr كه از flickr ( به معناي سينما) آمده است.

 

6- انتخاب نام برند بدون وجود ريشه احساسي.

ما حتما به دنبال يك نام تجاري براي محصول خود مي‌گرديم كه در ذهن مصرف‌كننده به‌گونه‌اي مثبت تداعي گردد. اما اگر بخواهيم نامي انتخاب كنيم كه در برخورد مصرف‌كننده با برند، بخش احساسي ذهن مصرف‌كننده به‌صورت خودكار اين حس مثبت را فعال نمايد و ارزشيابي مصرف‌كننده از برندمان به‌صورت دائمي مثبت باشد، اين‌چنين برندهاي خيلي خوب نيستند مثل Mr. Clean آقاي تميز .

حتي برعكس اين نيز صادق است . به اين معنا كه با كلمات منفي به دنبال نتيجه مثبت باشيم. براي مثال : براي حشره‌كش : سوسك تلف كن / پيتزافروشي : مجيد كثيف / آرايشگاه : سعيد خوش‌دست

 

7- بررسي عدم وجود مخفف كلمات نام برند در بين كلمات ركيك يا ناشايست

اگر برند شما از چندين كلمه تشكيل‌شده است، بايد دقت نماييد كه مخفف آن چگونه مي‌شود. زيرا ممكن است كه بعدا به مخفف ان نياز باشد و يا حتي توسط رقباي بانمك براي تمسخر محصولات بكار گرفته شود. براي مثال در شبكه‌هاي اجتماعي Coors Light Iced Tea توسط ديگران به‌صورت مخفف استفاده مي‌شود و اين يك انتخاب اشتباه بوده است.

 

امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
[ 1394/10/18  ] [ ۰۸ ] [ management-iran ] [ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

مديريت - مشاوره مديريت - آموزش مديريت
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 278
دیروز : 469
افراد آنلاین : 1
همه : 190392
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب